Czy pieniądze przejdą do lamusa?

Czasy, gdy nosiliśmy ze sobą portfel wypchany banknotami i monetami powoli przemija. Już konto osobiste zrewolucjonizowało podejście do przechowywania pieniędzy, a obecnie trwająca ewolucja techniki sprawi, że niedługo nie będziemy mogli podziwiać królów polskich na kawałku papieru.

Najnowsze osiągnięcia informatyki i inżynierii powodują, że coraz rzadziej musimy korzystać z tradycyjnych pieniędzy. Ile razy zdarzało się wam płacić za telewizor czy pralkę prawdziwą gotówką? Nieprawdaż, że o wiele łatwiej jest podać kartę płatniczą i poczekać, aż sprzedawca obciąży nasze konto osobiste? Obecnie nawet pomniejsze sklepiki na osiedlu posiadają czytniki kart kredytowych, co sprawia, że nawet za batonika zapłacimy przelewem.

Konto osobiste online całą dobę

Jednak nawet karta kredytowa przestanie pełnić kluczową rolę przy obecnym rozwoju smartfonów. Google już rok temu zaprezentował model Nexus One, który posiadał chip NFC pozwalający na przesył sygnałów po zbliżeniu telefonu do czytnika. Gigant z Mountain View dobrze celuje, gdyż równocześnie z wypuszczeniem na rynek tego modelu pojawiło się konto osobiste Google Wallet. Zasilając je naszą kartą kredytową możemy dokonywać płatności w usługach związanych z Androidem, ale też od niedawna można płacić całkiem realne rachunki w sklepach.

Visa i Mastercard już poszły tą drogą i oferują karty z chipem RDIF, który pozwala łatwo obsługiwać konta osobiste. Popularna sieć sklepów spożywczych Żabka już wprowadziła czytniki do tego rodzaju kart. Można się spodziewać, że w przeciągu kilku lat nastąpi wzrost popularności tego typu operacji.

Biometryczne chipy zamiast złotówki

Śmiało można powiedzieć, że świat zdąża do miniaturyzacji urządzeń oraz jak największej poręczności. W dziedzinie kont osobistych i banków specjaliści chcą przede wszystkim zapewnienia ochrony funduszy klienta bez umniejszania jego wygody. Biometryczne chipy są odpowiedzią na te wymagania. Wczepione pod skórę pozwoliłyby przypisać numer bankowy do tylko jednej osoby, a fizyczna obecność w tym momencie byłaby wymagana. Wadą oczywiście byłaby pełna inwigilacja i uprzedmiotowienie człowieka, ale kto tym by się przejmował, skoro mogę zapłacić za nowe ciuchy z palca…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Odpowiedz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Kopiowanie treści zabronione pod groźbą sankcji prawnych.