Podejście Polaków do kredytów na samochody

Ostatnio przedstawiono statystyki pokazujące, jak zachowują się Polacy podczas zakupu samochodów, jakie mają nawyki, źródła finansowania zakupu. Czego ciekawego dowiedzieli się badacze o kredytach na samochód?

Skąd Polacy biorą pieniądze na zakup auta?

Jeśli Polacy decydują się na drugi i kolejny zakup samochodu, częściej wybierają pomoc banków i innych instytucji finansowych niż w przypadku pierwszego zakupu. Nawet 40 procent osób, które poddane były ankiecie, deklaruje, że kredyty samochodowe mogą spotkać się z ich zainteresowaniem podczas zakupu. W ostatnim czasie wartość ta znacznie wzrosła, ponieważ w poprzednim badaniu na taką deklarację zdobyło się jedynie 20 procent osób. W porównaniu do innych narodowości – podobny wzrost zanotowano w Czechach, a jeszcze większy na Węgrzech i w Niemczech. Najbardziej zainteresowane kredytami są rodziny, w których dochód jest stosunkowo wysoki.

Specjaliści przewidują, że kredyty będą sprzedawały się w kolejnych latach jeszcze lepiej, w tym specjalne kredyty samochodowe, przygotowane min. przez banki samochodowe. Osoby które z nich korzystają w pierwszej kolejności zwracają uwagę na wysokość oprocentowania, ale coraz częściej także i na dodatkowo wymagane opłaty. Najbardziej doceniana przez Polaków jest możliwość uzyskania szybkiej decyzji kredytowej, bez nadmiaru formalności, najchętniej gdyby decyzja nastąpiła tego samego dnia.

Obawa przed kredytem

Mimo że stopniowo i znacząco wzrasta zainteresowanie kredytami na samochód, to jednak głównym źródłem finansowania zakupu pojazdu według deklaracji ankietowanych Polaków pozostają nadal oszczędności własne. Porównując to do tendencji w innych krajach, gdzie znaczenie oszczędności wzrasta o kilka, czy nawet kilkanaście procent w ciągu ostatnich lat, to jednak u Polaków z własnych środków finansuje zakup największa grupa osób. Może to więc świadczyć o tym, że spora część Polaków z pewną dozą nieufności podchodzi nadal do oferty kredytów, albo też za wszelką cenę pragnie oszczędzić sobie dodatkowych opłat, prowizji czy odsetek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Odpowiedz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Kopiowanie treści zabronione pod groźbą sankcji prawnych.