Asertywne zachowania podstawą utrzymania zdrowych relacji wśród współpracowników

Brak umiejętności zachowania asertywnego może prowadzić do wielu problemów zarówno związanych z życiem zawodowym jak też prywatnym. W zakresie życia zawodowego nie posiadanie umiejętności asertywnego zachowania może prowadzić do braku możliwości osiągnięcia sukcesu zawodowego czy też braku realizowania satysfakcjonującej pracy. Zachowania nie asertywne wykazywane w dłuższym okresie czasu mogą również prowadzić do frustracji, która bywa związana z tym, że realizuje się działania wymuszone.

Jednocześnie można wielu zachowań asertywnych się nauczyć, co można uzyskać poprzez poznanie poszczególnych rodzajów zachowań, technik stosowanych w ramach komunikacji, które znacznie ułatwiają zachowania asertywne. Takie umiejętności można uzyskać poprzez trening asertywności.

Poznanie samego siebie

Oczywiście trenowanie zachowań asertywnych można zrealizować  samodzielnie poprzez zapoznanie się z różnymi, dostępnymi materiałami w tym temacie. Jednak jest to znacznie trudniejsze w stosunku do sytuacji, w której trening asertywności jest realizowany przez specjalistów, co znów wynika z sytuacji, w której trener jest w stanie zapewnić między innymi lepsze, bardziej obiektywne ocenienie określonych zachowań.
Bez właściwego poznania samego siebie nie ma możliwości realizowania właściwego treningu asertywności, gdyż taki musi być indywidualnie dopasowany do cech danej osoby. W tym względzie niezbędne jest poznanie własnych cech charakteru, reakcji oraz interakcji na różne formy komunikacji czy też zachowań.

Asertywność w życiu zawodowym

Umiejętność zachowań asertywnych w życiu zawodowym pozwala między innymi na lepsze komunikowanie się z przełożonymi czy współpracownikami. Jednocześnie posiadanie umiejętności asertywnego zachowania jest bardzo ważne w ramach relacji zawodowych, które wymagają regularnego kontaktowania się z klientami. W ten sposób można realizować znacznie bardziej skuteczne działania w ramach relacji z klientami a jednocześnie można niwelować sytuacje, w których pojawiają się różne formy manipulacji.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Odpowiedz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Kopiowanie treści zabronione pod groźbą sankcji prawnych.