Internetowe systemy przelewów gotówkowych bez tajemnic!

przelew zamiast gotówki?

Każdy, kto posiada konto bankowe w Internecie wie, jak długo można czekać na wykonanie przelewu. Dotyczy to prawie każdego rachunku, czy to konto bez opłat, czy też bank tradycyjny. Zdarzają się sytuacje, kiedy gotówka musi się znaleźć na czyimś rachunku w przeciągu zaledwie kilkunastu minut, a tymczasem widać na przykładzie jednego z większych banków polskich, że przelewy przez internet złożone przed godziną 22 są rozliczane dopiero rano. Skąd tak wielki poślizg i jak to zmienić?

Systemy przelewów bankowych ELIXIR

Gdy wypełniasz formularz dokonania przelewu i potwierdzisz transakcję, informacje te trafiają do internetowego systemu rozliczeń bankowych. Najpopularniejszy z nich to ELIXIR obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeń. W momencie, gdy planujesz przelewy przez internet, informacja trafia do systemu ELIXIR i oczekuje na sesję rozliczeniową. Ma ona miejsce zazwyczaj kilka razy na dzień, zwykle nad ranem, w południe i przed wieczorem.

System ten jest na tyle wydajny, że w 2010 roku KIR obsłużyła ponad 1,35 mld operacji przelewowych. Klienci jednak żądają szybszych usług. Jeden z popularnych banków internetowych, który oferuje konto bez opłat, stworzył alternatywne rozwiązanie.

Przelewy przez internet w 60 sekund!

System ELIXIR nie jest stosowany w momencie, gdy przelew jest dokonywany między rachunkami tego samego banku. Dlatego rozliczenia są wykonywane w przeciągu kilku minut na nasze konto, bez opłat związanych z operacją.

Zalety tego systemu zostały wykorzystane w usłudze Blue Media. Firma założyła konta u innych największych banków. W momencie, gdy dokonujemy przelewu z banku X do Y, w rzeczywistości wpłacamy pieniądze na konto Blue Media, a potem są one przekazane do banku Y na konto tej firmy. Zaletą jest szybkość działania, wadą natomiast ograniczenie tego rozwiązania tylko do jednego banku.

Dlatego Krajowa Izba Rozliczeniowa ma zamiar wprowadzić nowe, skuteczniejsze od ELIXIRa, rozwiązanie. Przelewy będą rozliczane przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Oferta jest kierowana do banków, które oferują konto internetowe. Nowy system będzie droższy, więc nie ma co się spodziewać, żeby konto bez opłat otrzymało tę formę przelewów w ramach rachunku za darmo. Lecz w miarę wdrażania systemu, jego cena spadnie na tyle, że przelewy przez internet w przeciągu kilku sekund będą czymś realnym dla przeciętnego Kowalskiego.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Odpowiedz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Kopiowanie treści zabronione pod groźbą sankcji prawnych.