Jak przeprowadzane są oceny zdolności kredytowych?

To, czy dostaniemy kredyt zależy głównie od nas, ale i od banku. Jego zadaniem, jako kredytodawcy jest sprawdzenie nas, kredytobiorców, czy jesteśmy w stanie spłacić to co nam pożyczy, ale wraz z odsetkami. Zdobywanie takich informacji nie jest trudne, zwłaszcza dla banków.

O czym pamiętać przy staraniach o kredyt?

Bardzo ważne jest, aby przede wszystkim dokumenty, które dostarczamy do banku były wiarygodne. Oprócz tego musimy pamiętać, że nie ma sensu nic ukrywać, gdyż z czasem wszystko wyjdzie na jaw. Starając się o kredyt pamiętajmy o naszych realnych możliwościach jego spłaty. Pracując za najniższą krajową na pewno nie uda nam się na czas spłacić kredytu mieszkaniowego na przykład, jeśli będziemy robili to sami. Bank zanim w ogóle podpisze z nami umowę kredytową musi przede wszystkim sprawdzić wszelkie interesujące go aspekty. Bardzo ważny jest wiek osoby ubiegającej się o kredyt i ilość osób w gospodarstwie domowym. Oprócz tego oczywiście zarobki, a właściwie ich wysokość i terminowość wpływania na konto.

Wiadomo, że ważne są też obciążenia i zobowiązania kredytowe, które już posiadamy, gdyż czasami może to nas wykluczyć z grona kredytobiorców. Często potrzebując pieniędzy chcemy wziąć kredyt, gdyż myślimy, że da nam to nowy, lepszy start niż do tej pory, ale nie pozwalają nam na to poprzednie kredyty właśnie. W takich sytuacjach można skorzystać z kredytu, który spłaci pozostałe, lecz zapłacimy od tego niebotyczną powizję. Nie wszystkie banki jednak oferują taką możliwość. Zaciągając kredyt ważną informacją dla banku jest to, na jak długi okres chcemy pożyczyć pieniądze i jakie są raty. Chodzi tu o to czy są na przykład równe, czy też malejące. Mając nieciekawą historię kredytową również możemy kredytu nie otrzymać.

Podsumowanie

Jak widać jest wiele powodów, dla których ocena zdolności kredytowej jest negatywna. Czasami za błędy młodości płaci się dopiero w momencie, gdy chcemy już się ustatkować, założyć rodzinę i wziąć kredyt na dom czy też mieszkanie. Nikt jednak w wieku osiemnastu lat o tym nie myśli, popełniamy więc zbyt pochopne decyzje, przez w przyszłości mamy nie tylko nieprzyjemności, ale czasami sami siebie pozbawiamy wielu decyzji, które mogą okazać się przyszłościowe. Niestety bank sprawdza wszystko, zanim udzieli nam pożyczki.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Marcin Ostrowski

Nowocześnie - znaczy lepiej. Mimo, że mam czterdziestkę na karku, potrafię odnaleźć się otchłani internetu. Dzięki licznym kontaktom pozyskanym na forach internetowych, nie straszne mi trudne zagadnienia jak i wielowątkowe dyskusje, zwłaszcza o biznesie i finansach.

More Posts

Odpowiedz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Kopiowanie treści zabronione pod groźbą sankcji prawnych.