Kiedy przeprowadzać wycenę spółki?

Wycena naszej firmy powinna być wykonywana w momencie, gdy chcemy ją sprzedać, czy też przygotowujemy się do fuzji. Powinniśmy znać realną wartość naszego przedsiębiorstwa, dlatego też wycena spółki powinna być wykonana przez osobę z zewnątrz.

Czego należy unikać?

Należy unikać sytuacji, kiedy to garnie się do tego kogoś, kto na co dzień pracuje w danej spółce, gdyż dzięki temu uda się wykluczyć wszelkie nieprawidłowości, a nasza wycena będzie niewiarygodna i kto wie, czy prawdziwa. Wycena spółki ma swoje duże plusy. Pierwszy z nich to wzmocnienie pozycji przetargowej, dzięki zaczerpnięciu informacji z wyceny przedsiębiorstwa. Drugi plus to informacja przekazana dla środowiska zewnętrznego na temat kondycji finansowej naszej firmy. Dzięki temu rośnie nasze uznanie wśród przedsiębiorców.

Trzeci duży plus to dostarczenie informacji dotyczącej pozycji rynkowej przedsiębiorstwa i szans na jego rozwój. Oznacza to, że po takiej wycenie nie będziemy musieli zastanawiać się, czy damy radę jeśli powiększymy nasze przedsiębiorstwo, ale będziemy wiedzieli, że nam się to uda. Kolejny plus to łatwiejsze podjęcie decyzji o zasadności transakcji sprzedaży czy fuzji przedsiębiorstwa. Nie wszystko przecież musi być proste i przyjemne, a dzięki takim badaniom i wycenom upewnimy się, że sprzedaż firmy jest najlepszym pomysłem.

Oprócz tego sprzedając naszą firmę opieramy się na jej wiarygodnej cenie, ponieważ wszelkie dane są precyzyjne. Możemy również dowiedzieć się, jakiej wartości udziałów posiada każdy ze wspólników. Dowiadując się, ile tak naprawdę warta jest nasza firma możemy efektywniej nią zarządzać i dbać o zasoby jak tylko najlepiej umiemy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Marcin Ostrowski

Nowocześnie - znaczy lepiej. Mimo, że mam czterdziestkę na karku, potrafię odnaleźć się otchłani internetu. Dzięki licznym kontaktom pozyskanym na forach internetowych, nie straszne mi trudne zagadnienia jak i wielowątkowe dyskusje, zwłaszcza o biznesie i finansach.

More Posts

Odpowiedz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Kopiowanie treści zabronione pod groźbą sankcji prawnych.