Księga przychodów i rozchodów jako źródło sprawozdań

Zamknięcie roku podatkowego jest czasem nie tyle stresującym co bardzo pracowitym dla wszystkich przedsiębiorców. W zależności od tego, czy podatnicy prowadzą księgę przychodów i rozchodów, czy nie ich sprawozdanie odrobinę się różni. Sprawozdania finansowe KPiR są obowiązkowe.

Każda firma musi każdego roku składać takie sprawozdanie, bez względu na to jaką spółką jest. Najważniejszym raportem składanym przez każdą działalność jest właśnie roczne sprawozdanie. Niektóre z firm mają to ułatwione, gdyż prowadzą księgę przychodów i rozchodów. Jest to dokument służący do ewidencji operacji gospodarczych w formie uproszczonej.

Co znajduje się w księdze przychodów i rozchodów

W KPiR księguje się wszelkiego rodzaju przychody, zarówno ze sprzedaży jak i pozostałe, zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych oraz koszty uboczne związane z tymi zakupami. Oprócz tego trzeba tam zapisać wydatki, przez które należy rozumieć przede wszystkim wynagrodzenia, zarówno w gotówce, jak i w naturze. Wszelkie inne wydatki również trzeba księgować jeśli tylko związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dla kogo jest KPiR?

Księgę muszą prowadzić osoby fizyczne, które osiągają przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i jako formę opodatkowania przychodu wybrały zasady ogólne lub też podatek liniowy. Drugą grupą są spółki jawne osób fizycznych, spółki cywilne i partnerskie, które nie osiągają przychodu netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły jakiejś wyznaczonej kwoty. Najczęściej jest to kwota określana wcześniej lub też stała, można jednak na bieżąco to sprawdzać na różnych stronach internetowych, które udostępniają takie informacje.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Marcin Ostrowski

Nowocześnie - znaczy lepiej. Mimo, że mam czterdziestkę na karku, potrafię odnaleźć się otchłani internetu. Dzięki licznym kontaktom pozyskanym na forach internetowych, nie straszne mi trudne zagadnienia jak i wielowątkowe dyskusje, zwłaszcza o biznesie i finansach.

More Posts

Odpowiedz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Kopiowanie treści zabronione pod groźbą sankcji prawnych.