Jak są ustalane ceny pomiędzy podmiotami?

Obecnie na rynku często można spotkać podmioty, które są ze sobą powiązane na tle transakcyjnym. Występowanie takich pomiędzy sobą na pewno ma duży wpływ na funkcjonowanie całego rynku, no i oczywiście tych podmiotów wzajemnie na siebie. Funkcjonowanie tak powiązanych ze sobą jednostek może rzutować również na wielkość zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym, ponieważ w tym przypadku stosowane są inne ceny niż te panujące na rynku.

Dlatego też powstały ustawy, które regulują wysokość cen transferowych, a także konieczność sporządzania ich dokumentacji. Wszystkie jednostki powiązane ze sobą prowadzące między sobą transakcje muszą trzymać się odgórnie ustalonych zasad. Otóż konieczne może się stać stworzenie dokumentu, jakim jest dokumentacja cen transferowych. Powiązane ze sobą podmioty określa art. 25 i 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawy te dotyczą tak zwanych cen transferowych oraz właśnie obowiązkowego dokumentowania konkretnych transakcji pomiędzy tymi powiązanymi podmiotami.

Specyfika rynku gospodarczego

Trzeba pamiętać, że powiązanie ze sobą jednostek na rynku gospodarczym może dotyczyć tak samo jednostek działających ze sobą na terenie jednego państwa, jak i takich które transakcje prowadzą z zagranicznymi podmiotami. Szczegóły określania firm powiązanych ze sobą także są ujęte w artykule ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy regulują dokładnie kiedy możemy mówić o podmiotach powiązanych ze sobą oraz tego w jaki sposób mogą być one powiązane. No i te same przepisy określają jeszcze w jaki sposób należy postępować w przypadku, gdy zawierane są konkretne transakcje przez takie podmioty. Mowa tutaj także o tym, czym jest dokumentacja cen transferowych oraz jaką ją prowadzić. Kwestią jaką jest dokumentacja cen transferowych jest niezwykle istotna z uwagi na to, że w razie niezgodności, współpracujące ze sobą jednostki mogą zostać posądzone o oszustwa podatkowe i nie sprawiedliwą politykę cenową wobec konkurencji i panujących zasad na ogólnym rynku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Odpowiedz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Kopiowanie treści zabronione pod groźbą sankcji prawnych.