Księgowość firmy – samemu czy zlecona na zewnątrz?

Biuro rachunkowe czy własne rozliczanie?

Własna firma to niekończące się pasmo pracy oraz dokumentacji. Czasami można naprawdę utonąć w stosie papierów, faktur oraz umów. Aby do tego nie doszło, prowadzi się księgowość. Jednak jeśli prowadzimy niewielką firmę, która zatrudnia kilka osób, możemy mieć problemy z opanowaniem obowiązków pracodawcy oraz księgowego. Dlatego zatrudnia się biura rachunkowe, które kompleksowo zajmują się naszą obsługą.

Zalety księgowości samemu

Jedyną rozsądną dla mnie korzyścią płynącą z księgowania swoich dochodów samemu jest fakt, że doskonale znamy swoją firmę i sami wiemy, na co będziemy wydawać pieniądze oraz ile co kosztowało. Oznacza to, że prawdopodobnie nie przeoczymy żadnej faktury do zapłacenia, prawda?

Nieprawda. Większość przedsiębiorców nie ma czasu na zajmowanie się własnoręcznie księgowaniem każdej faktury, jaką otrzyma. Jeśli dochodzą one do setek, bardzo możliwe, że zwyczajnie się zgubi w całym tym natłoku. A niewykazanie zysków w zeznaniu podatkowym może zakończyć się dla nas naprawdę źle!

Zalety księgowości z biura rachunkowego

Skoro już wiesz, że większość spraw z księgowością nie załatwisz samemu, sprawdźmy, jakie zalety możemy uzyskać, jeśli zlecimy księgowość firmie zewnętrznej.

Przede wszystkim prosta kalkulacja pozwoli na stwierdzenie, że:

  • Czas, jaki sami byśmy poświęcali na księgowość, możemy przeznaczyć na rozwój własnego biznesu,
  • Jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy, będziemy wręcz zmuszeni do zatrudnienia firmy zewnętrznej.
  • Biuro rachunkowe jest w efekcie tańsze od zatrudnienia księgowej na etat, chyba że potrzebujemy utrzymać tajemnicę finansową (aby zapoznać się z porównaniem zachęcam do odwiedzenia strony http://leworeczni.com).

Alternatywa dla mikroprzedsiębiorców

Jeśli jesteśmy samozatrudnieni albo działamy jako freelancerzy, dobrym pomysłem będzie księgowość online. Co prawda nie otrzymamy takiego wsparcia jak w przypadku prawdziwego biura rachunkowego, lecz dalej będziemy mieli pełne zeznania podatkowe.

I pamiętaj, że bez względu, jaką księgowość wybierzesz, będziesz i tak musiał dostarczyć wszystkie faktury, umowy kupna/sprzedaży/najmu oraz umowy o dzieła.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Odpowiedz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Kopiowanie treści zabronione pod groźbą sankcji prawnych.