Leasing, czyli finansowa ulga przedsiębiorcy

leasing sukces

Umowa o dzierżawę zgodnie z Kodeksem Cywilnym jest umową prawną, która określa warunki udzielenia dzierżawy firmie. Leasing zakłada, że firma udzielająca go zakupi albo wypożyczy sprzęt (samochód albo maszynę) na rzecz firmy. Ta natomiast zobowiązuje się do spłacania zadłużenia w wysokości rat miesięcznych, a także odsetek. Pod koniec trwania umowy firma może wykupić np. samochód w leasing albo maszynę.

Leasing jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ łączy w sobie dostępność natychmiastową do sprzętu podobnie jak wypożyczalnia narzędzi, ratalne spłaty jak zakup w sklepie oraz amortyzowanie wartości jak w kredycie.

Za to Kodeks Cywilny między innymi określa, co nie może być uważane za podstawę do wzięcia w leasing. Są to przede wszystkim wszystkie ciecze w postaci paliw kopalnianych (ropa), gazy oraz zwierzęta w stanie wolnym. Wszystko inne, co ma materialną formę może podlegać pod umowę leasingową.

Strony umowy o leasing

Kodeks Cywilny jednocześnie określa, kto jest stroną w umowie o leasing. Zazwyczaj występują dwie albo trzy z nich.

W pierwszym przypadku, umowa leasingowa może zostać zawarta między producentem a firmą. W takim momencie mamy do czynienia z leasingiem bezpośrednim. Wadą jednak jest fakt, że nie każdy producent jest zainteresowany udzielaniem leasingu.

W drugim przypadku (tzw. leasing pośredni) w umowie widnieją trzy strony: producent, firma oraz pośrednik, najczęściej bank albo firma leasingowa. Dzięki temu bank może zakupić od producenta sprzęt potrzebny firmie i przekazać go w leasing. Częstokrotnie również oni sami biorą na siebie amortyzację wszystkich kosztów oraz dokumentację.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Odpowiedz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Kopiowanie treści zabronione pod groźbą sankcji prawnych.