Lokaty oszczędnościowe sposobem na kryzys finansowy?

oszczędności

Polacy mają to do siebie, że jak już coś wybiorą to trzymają się tego do końca życia. Nie inaczej jest w przypadku bankowości. Konto od oszczędzania zakładają tam, gdzie już mają rachunek bankowy i nawet nie zwracają uwagi na inne oferty. Sami w ten sposób sobie szkodzą. Dziś przedstawimy, jaka lokata może być najbardziej opłacalna. Jak się okaże, niekoniecznie bank zaoferuje nam takową.

Co to jest lokata?

Lokatą nazywamy zainwestowanie kapitału w celu pomnożenia jego wartości. Zazwyczaj lokaty kojarzą się nam z usługami banków, lecz w rzeczywistości może to być też zakup gruntu, który zostanie sprzedany później z zyskiem lub wydzierżawiony. Podobnie jest z zakupem mieszkania w mieście – często taka forma oszczędzania zwraca się już po kilku pierwszych latach. Inną formą ulokowania pieniędzy w celu zwiększenia ich wartości jest zakup jakiś cennych towarów. Coraz popularniejsze jest importowanie drogich i rzadkich alkoholi, takich jak burbon, whiskey czy wino.

Konto do oszczędzania dla Kowalskiego

Niemniej większość z nas nie posiada funduszy wystarczających, aby taka lokata była możliwa do założenia. Dlatego popularnością cieszy się konto do oszczędzania. Ta tradycyjna forma odkładania pieniędzy na przyszłość jest oferowana przez prawie wszystkie banki i niejedną wspólnotę finansową. Opiera się ona na zasadzie, że depozyt funduszy w banku będzie pracował na siebie zgodnie z określonym oprocentowaniem. Brzmi to bardzo atrakcyjnie – zostawiam pieniądze, których nie wydam w najbliższym czasie, a te w zamian zarabiają na siebie. Jednak czy aby na pewno daje to konkretny zysk?

Większość lokat i kont do oszczędzania jest obłożona podatkiem od zysku kapitałowego zwanego popularnie podatkiem Belki. Zakłada on, że od określonej kwoty, jaką wypracują na siebie fundusze, zostaje odprowadzona do urzędu skarbowego. Oznacza to, że nasze atrakcyjne 3% w skali miesiąca nie da nam pełnej kwoty. Poza tym wystarczy policzyć, jakie kwoty należałoby wpłacać, aby uzyskać z tego prawdziwe pieniądze. Jeśli wpłacimy dla przykładu 10.000 zł na konto do oszczędzania z procentem 4,5% to po 12 miesiącach zyskamy jedynie 366 zł po odjęciu podatku Belki.

Dlatego coraz więcej rodzin decyduje, że lokata w nieruchomości czy ziemię jest bardziej opłacalna, choć z pewnością wymaga większej kontroli i pracy, niż tradycyjne konto do oszczędzania.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Odpowiedz

Wszelkie prawa zastrzeżone © Kopiowanie treści zabronione pod groźbą sankcji prawnych.